Kolejnym laureatem plebiscytu „ Zrób Głośniej ”, ciekawego projektu T-Mobile Music, jest zespół Warszawa Kyiv Express.

 era jazzu1

Wraz z amerykańskim trio The Holmes Brothers pojawią się na scenie Ery Jazzu w warszawskim Palladium 4 listopada. Koncert jest także premierą debiutanckiego albumu „ Huculski Blues”.

Warszawa Kyiv Express to młody i jeden z najbardziej twórczych przedstawicieli modnego etno-jazzu, współczesnego nurtu muzyki jazzowej, który czerpie inspiracje z przeogromnej skarbnicy muzyki ludowej. Dla stylistyki zespołu jest to pojęcie zbyt wąskie : szukają inspiracji w tradycyjnej muzyce Europy Środkowo-Wschodniej, bawiąc się bogactwem nastrojów, barw i brzmień. Jazzowo - folkloryzujące melodie zaskakują zarówno koneserów jazzu i muzyki ludowej, jak i wielbicieli tradycyjnej muzyki „ world ” i jazzowej synkopy. Ekscytującej improwizacji oraz wirtuozerii gry towarzyszą emocje charakterystyczne dla tradycyjnej muzyki ludowej. Może właśnie dlatego w muzyce Warszawa Kyiv Express świeżość kompozycji zgrabnie przeplata się z nowoczesnym brzmieniem i wielobarwnymi emocjami. To muzyka i brzmienie, które niezwykle sugestywnie łączą sonorystykę jazzu ze słowiańskim folklorem. Nie ma tutaj szybkich, komercyjnych skojarzeń, owej okropnej „ cepeliady”, ale jest doskonale zbudowane brzmienie, niezły warsztat oraz niezwykła umiejętność połączenie tego co „ etniczne ” ( folklor i w pewnym sensie „ ludowy jazz ”) z emocją i nastrojem, które przyporządkowano jazzowej strukturze. Dzięki bogatym aranżacjom ich wykonanie zachwyca świeżością. To nie tylko ucieczka od stereotypowego podejścia do muzyki ludowej, ale również atrakcyjna propozycja  dla entuzjastów oryginalności.

Szukanie etnicznych skojarzeń, czerpanie z ludowej melodyki oraz tradycji to inspiracja godna najlepszej rekomendacji. Stąd decyzja o zaproszeniu zespołu Warszawa Kyiv Express do galowego koncertu Ery Jazzu. Wraz z amerykańskim trio The Holmes Brothers pojawią się na scenie Palladium 4 listopada.

Dionizy Piątkowski / Era Jazzu