Back to Top

Piotr Karol Sawicki

kompozytor, aranżer, pianista, producent

Między wybrzeżem Bałtyku, pasmem Tatr Zachodnich, a błękitnymi wodami Dniepru rozciąga się kraina, która przez stulecia kształtowała swoją własną, niezwykłą tożsamość. Zamieszkiwały ją społeczności posługujące się nie tylko wieloma językami, dzieliły się również ze sobą bogactwem różnorodnych emocji. Decydującą rolę odegrało tu istnienie jednego wielonarodowego, wielowyznaniowego i wielokulturowego państwa.
Fascynująca i bogata jest muzyka ludowa tego regionu Europy. Nadal skrywa wiele tajemnic i stanowi wymarzone miejsce dla poszukiwaczy wielokulturowych inspiracji.
I tak stało się w przypadku muzyków zespołu Warszawa Kyiv Express, których zafascynowała polska i ukraińska muzyka ludowa.

Muzykę WKE tworzą z jednej strony odkrywane na nowo melodie wywodzące się z tradycji muzycznej Europy Środkowo-Wschodniej, z drugiej - bogate jazzowe aranżacje w mistrzowskim wykonaniu, rozbudowane improwizacje i wysmakowane brzmienie. Dzięki temu emocje drzemiące w muzyce regionów Polski i Ukrainy zyskują niezwykłą świeżość.

Warszawa Kyiv Express - to nowe zjawisko we współczesnej muzyce jazzowej. Oryginalne, pełne ekspresji zestawienia rytmów, harmonii, skal i motywów, nieregularne metra i precyzyjna aranżacja sprawiają, że muzyka zaskakuje nieoczekiwanymi skojarzeniami.

Muzyka WKE to interesująca propozycja dla wrażliwych i wymagających poszukiwaczy oryginalności. W kompozycjach Warszawa Kyiv Express słychać kujawiaka, poloneza, przyśpiewki góralskie, kołomyjkę, biały stepowy śpiew, ale również kaukaską lezginkę, zwaną też czeczenką.
Znakiem rozpoznawczym jest harmonia modalna, a także rozbudowane kontrapunkty, nieregularne metra, nietypowe formy i rytmy.

Warszawa Kyiv Express założyli Piotr Karol Sawicki, pianista, kompozytor i aranżer, oraz Konstantyn „Cat" Donskoj, ukraiński trębacz, kompozytor i aranżer, od dwudziestu lat czynny na europejskiej scenie muzycznej.

FaLang translation system by Faboba